Ne satın aldığınızı bilin !

Hepimizin bildiği bir İngiliz atasözü var : “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim”… Başlangıçta ucuz gibi gözüken gibi bir malın (yada hizmetin) gerçek maliyetinin, ilk satın alma maliyeti değil, kullanım ömrü, destek/bakım maliyetleri, sağladığı fayda vb… faktörleri hesaplayarak gerçek maliyetinin hesaplanması gerektiğini salık verir… Sanırım bu söz hizmet sektöründe, daha da önem arz ediyor.

Sözü şuraya getireceğim : Dijital ajanslardan satın alma yaparken (çoğunlukla bir web sitesi yapımı) gerçek maliyetleri hesaplayabiliyor musunuz? Acaba ucuz diye gözüken bir satın alma size sonrasından ek maliyetler getirecek mi, yani gerçek maliyeti nedir?

Opencart, profesyonel yazılımcılar tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir e-ticaret sistemidir. Bu sistem sayesinde istediğiniz raporlamaya ve istediğiniz pazarlara kolayca dahil olursunuz. Üstelik bu alanlara dahil olmak için binlerce lira para ödemezsiniz.

Web sitesi maliyetleri neden birbirinden bu kadar farklı ?

Her şeyden önce şunu unutmayın. Tüm hizmet firmaları olabildiğince yüksek tutarlarla hizmetini satmak ister. Çünkü hizmet sektörünün ölçeklenememe sorunu var. Yani bir hizmet firması için kapasite sınırı var ve hiçbir hizmet firmasında bunu aşacak bir formül yok.

Eğer bir hizmet firması (Örneğin bir web tasarım firması), piyasanın çok altında fiyatlara iş yapıyorsa, orada “hizmet” kavramının eksikliğinden bahsedebiliriz. Dolayısı ile eğer bir kişi “Web sitesi maliyetleri neden birbirinden bu kadar farklı ?” sorusunu soruyor ise, muhtemelen bir hizmet almak yerine, sadece bir altyapı alıyordur diye düşünürüm…

Bu web sitesi gerçekten işime yarayacak bir site olacak mı ?

Tasarım, kullanıcı deneyimi, seo uyumu, site hızı, güncelleme paneli gibi noktaları incelemek gerekir. Örneği şık, ama arama motorlarında üst sıralarda çıkmayan bir web sitesi ucuz alınsa bile pahalıya gelmiş bir web sitesidir. Zira, sizi olası gelirlerden mahrum bırakmıştır.

Web sitesi gerçekten size ait mi?

Web sitenizi yarın bir gün bir başka hosting alanına taşımak istediğinizde bunu yapabiliyor musunuz? Yoksa yapan firmaya mı mahkum kalıyorsunuz? Eğer taşıyamıyorsanız aktarma (export) imkanları nelerdir?