Web yazılımı, tarayıcılar aracılığıyla görüntülenebilen dinamik ya da statik sayfalara verilen adlardır. Statik sayfalar artık pek kullanılmamakla beraber günümüzde daha çok dinamik web yazılımları kullanılmaktadır.  Web yazılımları pek çok dil temel alınarak geliştirilebilmekte olup amaca göre farklı dizaynlara da sahip olabilmektedirler.

Günümüzde şirketler, kişiler ya da kamu kurumları kendilerini dijital alanda temsil ettirebilmek adına web yazılımları kullanmaktadır. Burada en çok web sitesi kendinden bahsettirmektedir çünkü web siteleri artık dijital dünyada yapımcısının yüzü konumundadır. Bir web sitesine sahip olmak için bir domain, bir sunucu ve bir web yazılımı gerekmektedir. Düz bir web sitesine sahip olmak kurumlar için çok iyi bir şey değildir; amatör bir görüntü sağlayacaktır ve müşterilerin gözündeki prestijinizin düşmesine neden olacaktır.

Bunun yerine daha profesyonel bir web yazılımı kullanabilir, size özel bir web yazılımı tasarımı yaptırabilirsiniz. Kendinize özel bir web yazılımı tasarlatmak ise yukarıda bahsettiğimizin aksine sizi profesyonel bir görünüme sokacaktır. Bunun akabinde müşterilerinizin gözündeki prestijinizin üst düzey bir konuma yükselecek ve büyüme hızınıza ister istemez olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Web Yazılımı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Web yazılımları; web sitelerinde, web tabanlı oyunlarda,  takip programlarında, işletme otomasyonlarında, uygulama panellerinde, e-ticaret sitelerinde kullanılabilmektedir.  Aslına bakarsanız sadece bu uygulamalarla kısıtlamak da web yazılımlarına hareket sayılabilecektir. Web yazılımları ihtiyaca yönelik her türlü konuda sizlere cevap oluşturabilmektedir.

Web yazılımlarında bir kısıt bulunmamaktadır, aklınızda oluşturduğunuz her projeyi gerekli hazırlıkları sağlayarak somut bir hale getirebilirsiniz. Burada en temel etken web yazılımlarının tek bir dille oluşturulmamasından dolayıdır. Javascript, HTML, JSS, Python, PHP gibi pek çok dili kullanarak web yazılımları geliştirilmektedir. Burada önemli olan sizlerin ihtiyaçlarına hangi dilin en iyi cevabı vereceğidir. Bu seçimi de profesyoneller gerçekleştirmektedir ve planlamasını, kodlamasını yapmaktadırlar.

SEO Nedir ?

SEO nedir sorusunun cevabı, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. İnternet üzerinden bilgi ve ürün aramak için kullanılan arama motorları, bu özellikleri ile web platformlarının en büyük ziyaretçi ve müşteri kaynaklarıdır. Arama sonuçlarında müşterilerin büyük bir çoğunlukla ilk sayfalardaki siteleri ziyaret etmeleri, zamanla bu sektörün oluşmasını ve önem kazanmasını sağlamıştır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uzmanı Ne İş Yapar ?

 • Sitenin erişilebilir olması, takip edilmesi ve ziyaretçilerin daha fazla etkileşim kurmasını sağlamak için HTML, CSS ve JavaScript gibi yazılım programlarını kullanmak.
 • SEO uygulamalarının yeni geliştirilen bir kodda etkinleştirilmesini sağlamak için geliştirme ekibiyle çalışmak.
 • İçerik oluşturma ve içerik programlamasında SEO kullanmak için editör ve pazarlama ekibiyle çalışmak.
 • Sponsorlu çevrimiçi reklamcılıkla geliri artırmak için tıklama başına ödeme kampanyaları yayınlamak.
 • Rakip reklam linklerini araştırmak ve analiz etmek.
 • Müşteri web sitelerinin performansını izlemek ve iyileştirme için önerilerde bulunmak.
 • Arama terimleri, sıralamaları ve analizlerini sürekli olarak kontrol etmek.
 • Çeşitli ödeme yöntemleri ekleyerek daha fazla eticaret müşterisini alışveriş için mağazanıza çekebilirsiniz.
 • Ziyaretçileri daha aktif kullanıcılara dönüştürmek ve web sitesi performansının iyileştirilmesine yardımcı olmak için kullanıcı deneyimi (UX) ve dönüşüm oranı optimizasyon yöntemlerini kullanmak.
 • İçerik pazarlama stratejileri geliştirmek ve entegre etmek.
 • Değişiklikleri güncel tutmak için arama motorları tarafından belirlenen algoritmaları izlemek.